PolskiEnglish
Główna > Piwniczna
 
Gmina Piwniczna Zdrój

Jak głosi legenda, w Głębokiem w 1287 roku w czasie ucieczki przed Tatarami księżna krakowsko-sandomierska i królewna węgierska Kunegudna (późniejsza św. Kinga) uderzyła laską w ziemię, z której trysnęły źródła bogate w związki i sole mineralne. Ponad siedemset lat później źródła te przed zapomnieniem uratowało Stowarzyszenie Kobiet na Rzecz Rozwoju Wsi Młodów.

 

Stowarzyszenie Kobiet na Rzecz Rozwoju Wsi Młodów postanowiło przywrócić świetność tym źródłom, które kuracjuszom zostały udostępnione już na początku XIX wieku.

 

Od 2007 roku dzięki dotacjom z Funduszu Kropli Beskidu wykonano roboty ziemne wokół ujęć wody, poszerzono drogę dojazdową i wybudowano minipijalnię.

 

W ramach projektu odtworzono pięć studni, udrożniono je i wymieniono zniszczone kręgi. Dzięki temu woda odzyskała lecznicze właściwości, a samo miejsce ponownie stało się atrakcją turystyczną regionu.

 

To nie koniec prac przy źródłach św. Kingi. Stowarzyszenie Kobiet na Rzecz Rozwoju Wsi Młodów planuję przeprowadzić renowację syfonów, chce również zabezpieczyć źródła i odbudować historyczną architekturę tego miejsca.

 

Co więcej odnowiony teren wokół źródeł św. Kingi został przygotowany w ten sposób, by mogły się tam imprezy lokalne, promujące historię, kulturę i tradycję tego regionu.

 

W czasie realizacji projektu Stowarzyszeniu Kobiet na Rzecz Rozwoju Wsi Młodów udało się także zaangażować lokalną społeczność w tym miejscowych artystów. Już teraz źródeł strzeże ich patronka, której pomnik odsłonięto podczas wielkiej lokalnej uroczystości.

Na realizację projektów związanych z rewitalizacją źródeł św. Kingi Fundusz Kropli Beskidu przyznał 3 dotacje w wysokości prawie 50 tys. złotych. Kolejne 18 tysięcy Stowarzyszenie pozyskało od darczyńców i sponsorów.
 

 
KontaktMapa Strony