PolskiEnglish
Główna > Muszyna
 
Gmina Muszyna

Czarna Młaka w Muszynie jest unikatowym w tej części gór stawem osuwiskowym. Ten pomnik przyrody leży między Muszyną a Powroźnikiem i jest otoczony starodrzewem jodłowym. Niegdyś zaniedbany, dziś teren ten dzięki Stowarzyszeniu „Klucz Muszyński” i Funduszowi Kropli Beskidu odzyskał pierwotny blask.

 

W ciągu dwóch lat Stowarzyszenie „Klucz Muszyński” zagospodarowało teren wokół stawu i wybudowało pomost do obserwowania tafli wody – tak, by miejsce to stało się atrakcyjne dla mieszkańców i turystów.

 

Uczestnicy programu Fundusz Kropli Beskidu wykonali także inwentaryzację przyrodniczą terenu i ustawili wokół stawu tablice informacyjne.

 

Dla tych, którzy będą chcieli zobaczyć ten niezwykły staw, członkowie Stowarzyszenia przygotowali i oznakowali trasę do Czarnej Młaki.

 

Na realizację tych projektów Fundusz Kropli Beskidu przyznał dwie dotacje w wysokości 14 tys. złotych. Z innych źródeł Stowarzyszeniu udało się zdobyć kolejne 5 tys. złotych.

 

W 2006 roku Stowarzyszenie „Klucz Muszyński” udostępniło także mieszkańcom i turystom odnowione ujęcie wody mineralnej we wsi Szczawnik. Źródło to znajduje się za zabytkową cerkwią z XVIII wieku, ale było zaniedbane i zapomniane.

Stowarzyszenie odnowiło ujęcie wody, przeprowadziło prace renowacyjne terenu wokół źródła, a także przygotowało tablice informacyjne o składzie mineralnym wody, a także opisem geologicznym tego terenu.
 

 
KontaktMapa Strony