PolskiEnglish
Główna > Aktualności 2012 > Dziś Światowy Dzień Wody.
 
Dziś Światowy Dzień Wody.
czwartek, 22 marca 2012 07:46

W tym roku już po raz 19 obchodzimy święto wody, czynnika niezbędnego do życia na naszej planecie. Światowy Dzień Wody został ustanowiony 22 grudnia 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ podczas konferencji pod nazwą Szczyt Ziemi 1992.
Tegoroczna edycja święta wody obchodzona jest pod hasłem „Bezpieczeństwo Wody i Żywności" (Water and Food Security)
22 marca każdego roku, jest szczególnym dniem, jeśli chodzi o ochronę zasobów wodnych. W wielu miejscach na Ziemi, obchody święta wody połączone są z imprezami promującymi zdrowy, czysty tryb życia. Szczególnie w tym dniu, każdy z nas powinien pamiętać, że to od nas zależy przyszłość Ziemi, przyszłość kolejnych pokoleń i to czy będą one borykały się z ogromnym problemem, jakim jest niedostateczna ilość czystej wody. Już teraz naukowcy alarmują, że jeżeli nie zmienimy swoich przyzwyczajeń i zachowań w ciągu kilku najbliższych dekad, może dojść do katastrofy ekologicznej, która będzie miała tragiczne skutki dla całej ludzkiej populacji.
Na świecie w tej chwili żyją miliony ludzi, którzy cierpią niedostatek wody pitnej. Każdego dnia na świecie, z pragnienia, umierają dziesiątki tysięcy ludzi. Szacuje się, że każdego roku z powodu braku dostępu do wody pitnej umiera 2,2 miliona dzieci. W niektórych zakątkach świata, człowiek poświęca ćwierć swojego życia na poszukiwanie wody, niezbędnej do zaspokojenia podstawowej potrzeby – pragnienia. W krajach tzw. Trzeciego Świata, większość dzieci, zamiast korzystać z dzieciństwa, bawić się, uczyć, zmuszona jest do pokonywania kilkunastu a czasem wręcz kilkudziesięciu kilometrów dziennie w celu zdobycia wody. Studnie budowane w ramach pomocy dla najbiedniejszych części świata, są przejmowane przez lokalnych bandytów, celem zarabiania na nieszczęściu lokalnych mieszkańców.
W ten szczególny dzień, jakim jest Święto Wody, każdy z nas powinien się zastanowić, chwilę pomyśleć o tym, że to również od nas zależy, jak potoczą się losy ludzkości. Jeśli nie opamiętamy się i nie zaczniemy myśleć nie tylko o przyjemnościach, zarabianiu i wydawaniu pieniędzy, jeśli nie zechcemy powstrzymać się od niszczenia tego co bezcenne, to zarówno my, jak i przyszłe pokolenia będziemy skazani na niesamowite cierpienie, jakie powodowane jest przez niedobór czystej wody.
Światowy Dzień Wody powinien być okazją do świętowania, radości i dumy z tego, że udaje nam się zachować czyste środowisko, że ekologia nie jest demonem, szerzonym przez "oszołomów", ale że jest to normalna rzecz w życiu każdego człowieka na ziemi. Chronimy środowisko nie dla czyjegoś zysku, nie dla pieniędzy, ale dla naszego wspólnego dobra.
Tego dnia równocześnie obchodzimy Dzień Morza Bałtyckiego

 
KontaktMapa Strony